Archív článkov
Kategórie článkov
Najnovšie názory
Žiadne názory
Vyhľadávanie v blogu

Hydroizolácia plochej strechy

Autor1 mes. pred

Hydroizolácia plochej strechy

 

Ploché strechy sú osobitne náchylné na problémy s netesnou hydroizoláciou. V našej krajine ide predovšetkým o strechy pokryté lepenkou, ktorá aj pri najväčšej starostlivosti o detaily po určitom čase začne pretekať a vyžaduje renováciu. Problémy s tesnosťou tohto veľmi obľúbeného hydroizolačného materiálu sú spôsobené m.in. tmavou farbou, ktorá spôsobuje, že pod vplyvom slnka sa lepenka zohrieva na teplotu až +80°C, čo ju robí veľmi plastickou a ľahko poškoditeľnou (podobne ako asfalt). Naopak v zimných mesiacoch sa lepenka stáva tuhou, čo tiež negatívne ovplyvňuje jej mechanické vlastnosti.

Aby sa predišlo pokladaniu ďalších vrstiev lepenky a ročným drobným opravám strechy (pokládanie lepenkových látok), zaujímavou alternatívou je uszczelnienie dachu płaskiego pomocou kvapalných hydroizolačných systémov DuroDach. Vďaka nim prebieha hydroizolácia plochých striech veľmi hladko a zabezpečuje najlepšie výsledky.

Hydroizolácia plochých striech - príprava podkladu

Dôležité je, aby podklad bol riadne pripravený na účinné tesnenie. Mal by byť predovšetkým vyčistený a pevný, voľný od akýchkoľvek nečistôt, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť prichytenie ďalších vrstiev. Eventuálne nerovnosti na podklade a tiež chýbajúce časti betónu alebo výdutia lepenky by mali byť odstránené. Na tesnenie plochých striech a ich prípadných trhlín môže slúžiť tesniaci tmel DuroLastik.

Podklad

Ak je podklad nestabilný (napríklad voľná zmes na lepenke alebo veľmi nasýtený betón) alebo mierno vlhký, je potrebné použiť podkladový náter. Dobrým riešením je vodou riediteľná epoxidová živica DuroGrunt 2K, ktorá sa osvedčuje na absorbovaných aj neabsorbovaných podkladoch. Pred začatím aplikácie je potrebné venovať pozornosť vlhkosti podkladu, ktorá by nemala presiahnuť osem percent.

Druhá vrstva

Druhým krokom k perfektnému hydroizolácii striecha je nanesenie kvapalnej fólie. Na výber je tu produkt, ktorý je bezšvový, aplikovaný za studena, jednosložkovou kvapalnou polyuretánovou membránou na báze xylénu (DuroDach S) alebo vody (DuroDach R). Tá prvá sa vyznačuje vysokou mechanickou, tepelnou a chemickou odolnosťou a tiež odolnosťou voči náročným poveternostným podmienkam, vrátane veľmi nízkych a vysokých teplôt. Membrána na báze vody má trochu horšie mechanické vlastnosti, ale tiež zabezpečuje tesnú plochu na mnoho rokov, je ekologická a cenovo atraktívna. Vďaka tixotropným vlastnostiam (neodteká z vertikálnych povrchov) môže byť použitá na striechy s väčším sklonom. DuroDach R je zároveň podkladovou a záverečnou vrstvou, čo ju robí veľmi univerzálnym riešením ako hydroizolačná vrstva. Môže byť aplikovaná aj laikmi.

Krytí plochého strechu lepenkou

Posledná vrstva pre zabezpečenie

Aby hydroizolácia slúžila po mnoho rokov, je možné použiť aj záverečnú vrstvu (voliteľné). Odporúča sa najmä pre strechy, ktoré majú byť dokončené tmavými farbami (napríklad červenými). V našej ponuke takým materiálom je polyuretánový náter na báze xylénu DuroDach TOP-S. Rovnako ako predchádzajúce vrstvy je odolný voči vysokým a nízkym teplotám, vode a navyše voči UV žiareniu na 100%. Je súčasťou systému DuroDach a môže byť použitý takmer na všetkých povrchoch. Osvedčuje sa aj ako samostatná farba na polyuretánovú penu.

Zanechajte nám Váš názor
Zanechajte odpoveď
Ak chcete napísať komentár, musíte sa prihlásiť.

Navigácia

Nastavenia

Viac detailov
Neboli nájdené žiadne produkty.

Zdieľajte